پیوندها

آشنایی با منطقه

فیروزبهرام از توابع بخش مرکزی شهرستان اسلام‌شهر و از نظر تقسیم بندی امور شهری، هم اکنون جزو شهرداری منطقه 18 تهران است. طبق سرشماری سال 1390 دارای حدود 12 هزار ساکن بوده و وسعتی بیش از ۲۰ کیلومترمربع (دو هزار هکتار) را در جنوب غربی تهران در بر میگیرد.
از لحاظ تقسیمات کشوری، دهیاری فیروزبهرام یکی از مراکز تابعۀ بخش چهاردانگه (از شهرستان اسلامشهر) است که شامل ۱۱ روستای تابعه نیز میباشد و در همسایگی آن روستاهای گلدسته، ترشنبه، شمس آباد و شهر احمدآباد مستوفی و شهرستان اسلامشهر قرار دارند.
تسلط فیروزبهرام به راههای گوناگون، موقعیت ویژه ای به آن داده که در مسیر مستقیم و غیر مستقیم مناطق مختلف قرار گرفته است:
بزرگراه تهران- ساوه، بزرگراه آزادگان (کمربندی تهران)، جاده تهران- ساوه (آیت الله سعیدی)، و همچنین نزدیک بودن به: تهران و به ویژه غرب پایتخت، دسترسی از طریق بزرگراه های همت و حکیم، نزدیکی به جاده شهریار و شهر قدس و اسلامشهر و شهرستان کرج، و نیز بخش جنوب غربی تهران مانند یافت آباد و شهر ری.

پیشینه تاریخی
روستای فیروزبهرام از معدود روستاهای باستانی شهر تهران است که سابقۀ آن را به پیروز(فیروز) ساسانی نسبت داده اند. این روستا که در کتب تاریخی قدیم (تاریخ طبری) به نامهای پیروز رام و رام فیروز نیز خوانده شده، روزگاری از مناطق آباد شهر ریِ باستان و حتی آبادتر از تهران قدیم بوده است. متاسفانه امروز تپۀ باستانی فیروزبهرام که قلعه باستانی این روستا در آن قرار داشته، طی سالها کاوش‌های غیر قانونی از بین رفته است ولی بقایای دو برج دیده بانی قلعه فیروزبهرام و یک آب انبار قدیمی هنوز در محل موجود است.

وضعیت اقتصادی
فیروزبهرام دارای حدود ۱800 هکتار زمین زراعی است که طی سالیان گذشته، به سبب آب و هوای مساعد و نزدیکی به تهران و دسترسی به بزرگراه های آزادگان، آیت الله سعیدی و اتوبان ساوه و منطقه ییلاقی و شهری احمدآباد مستوفی، محل سرمایه گذاری های کشاورزی و بعضا صنعتی متنوعی بوده است. هم اکنون روستا علاوه بر دارا بودن بیش از بیست واحد رستوران و باغچه های پذیرایی، دارای ۵ باشگاه پرورش اسب و سوارکاری به شکل حرفه ای و شناخته شده، چندین واحد گلخانه و پرورش گل و تعدادی مزارع کشاورزی مکانیزه و باغات میوه است.
از باشگاه های فعال این منطقه که دارای اعضای بسیاری هستند میتوان به باشگاه سوارکاری حبیبی، شبنم، ، جم، شکوری و بلندسران اشاره کرد که علاوه بر محیط ورزشی، فضایی را نیز به پذیرایی خانوادگی اختصاص داده اند.
شاید مهم ترین مزیت فیروزبهرام نسبت به روستاهای اطراف خود، حفظ بافت کشاورزی و باغی آن است که بسیار کمتر از بقیه مناطق، زیر بار و فشار کارگاه های مختلف قرار دارد. این موضوع باعث شده که فیروزبهرام بتواند آینده ای ییلاقی را با حفظ باغات، درختان و کشتزارهای خود تجربه کند. عبور کانال آبِ کشاورزی از نزدیکی روستا نیز تاثیر بسزایی در رشد فضای کشاورزی و باغی منطقه ایفا کرده و میکند.
همچنین در دو سال اخیر تعداد باغچه های دارای تالار و سالن پذیرایی که محل برگزاری جشن های عقد و عروسی و غیره است در اطراف فیروزبهرام رو به فزونی گذاشته و سرمایه گذاری های بسیاری را به سوی خود جلب کرده است. مهم ترین دلیل این مطلب هم نزدیکی به پایتخت و آب و هوای مساعد منطقه میباشد که این فعالیت را با استقبال چشمگیری مواجه کرده و جایگزین مناطقی چون محدوده کرج، چیتگر، کردان و حتی لواسان شده است.
روستای فیروزبهرام همچنین دارای بزرگ ترین مرکز باغ گیاهشناسی داروئی ایران بنام باغ فیروزه به مساحت ۳ هکتار است  که مرکز نمونه کشور در طرح توسعه کاشت و فرآوری گیاهان دارویی شده است. این باغ کم نظیر در مسیر خروجی آزادگان به سمت فیروزبهرام و قبل از خود روستا قرار گرفته و با کشت انواع گیاهان دارویی، بیش از 200 نوع دم‌نوش گیاهی را به مردم معرفی میکند. علاوه بر این، استفاده از گیاهان داروییِ معطر و دارای طعمِ مطبوع در انواع سالادها و دیگر غذاها نیز در این باغ گیاهشناسی به مردم آموزش داده می‌شود.
هر ساله در خرداد ماه جشنواره «گل گاوزبان» و در بهمن ماه جشن سالگرد افتتاح باغ فیروزه در محل این باغ برگزار میشود.